"Žiadna hodina nie je stratená, ak je strávená v sedle."

Vítajte vo svete detí a poníkov. Vráťte sa späť do svojho detstva spolu s vašími deťmi a užite si chvíľe pohody v prírode a blízkosti tohto ušlachtilého, čistého a úprimného zvieraťa.

ANIMOTERAPIA

Napísal: Marianna
Prečítané: 1085x

Projekt

" PONY škôlka" -  animoterapia

je dobrovoľná fyzická aktivita pre deti predškolského veku v areály materskej školy, podporovanú odborníkmi z oblasti zdravotníctva, pedagogiky a detskej psychológie.

    

Jazdenie na poníkoch je špeciálnou formou relaxačnej fyzioterapie  pôsobiacou

v  sociálno - emocionálnej,  senzo - motorickej a kognitívnej oblasti .

 

V sociálno - emocionálnej oblasti 

nám ide o sociálne správanie detí v kontakte s človekom a so zvieraťom, ako aj o pocity a odbúranie strachu samotných detí z väčšieho zvieraťa, vybudovanie dôvery a sebadôvery.

 

V senzomotorickej oblasti

nám ide o sprostredkovanie uvedomenia si svojho vlastného tela.  Chceme deťom pomôcť správne vnímať samého seba. Najdôležitejším  cieľom  je učenie sa rovnováhe a koordinácií. 

 

V kognitívnej oblasti

chceme deti naučiť ako pristupovať k poníkom,  ako sa vhodne pri nich  správať ako vysadnúť a správne sedieť v sedle.

 

Cieľom nie je naučiť deti na koni jazdiť, ale dopriať im oddych a radosť z pohybu na čerstvom vzduchu.

 

Môžeme uviesť množstvo pozitívnych stránok tejto terapie.  Medzi najvýznamnejšie patria zdravotná a psychická stránka.

 

Deti, ktoré v škôlke jazdia pravidelne, sú menej choré, otužilejšie a majú pevnejší svalový tonus. Pohyb na poníkovi pripomína pohyb na fit lopte, ktorý v mozgu okrem iného, stimuluje aj centrum rovnováhy. Pohyb na poníkovi  je vynikajúca prevencia zlého držania tela. Deti si zároveň precvičujú svaly, ktoré bežne nepoužívajú.

 

Deti sa na poníkovi naučia aj správne a prirodzene dýchať.

Terapia je odporúčaná aj pre deti s astmou.

 

Deti  na poníkoch jazdia pravidelne mesačne, za každého priaznivého počasia, počas celého roka.

Jazdíme aj v zime po sniežiku, oblečení v teplých overaloch alebo ak len jemne mrholí, tak v pršiplášťoch. Tento režim výdatne podporuje detskú imunitu a predchádza chorobám z prechladnutia.

Pri kontakte s poníkmi sa deti uvoľnia a prestanú mať strach z väčšieho zvieraťa. Môžu poníky hladkať, „mojkať sa“ a kŕmiť ich. Deti si zapamätajú  mená svojich poníkov a tešia sa na ne nabudúce.

 

Deti sa naučia rešpektovať iné živé tvory.

Deťom vysvetlíme, že poníky nie sú hračka ani atrakcia, že majú svoje potreby a vlastnosti, že niektoré správanie nemajú radi.  Deti naučíme ako správne a bezpečne k poníkovi pristupovať.

 

 

 

 

Kategória: